Czym jest hiperkalcemia?

zmęczony mężczyzna
0
Udostępnij

Hiperkalcemia jest poważnym schorzeniem, które może zagrażać życiu. Jednym z czynników wpływających na jej występowanie jest zbyt wysoka podaż witaminy D w postaci suplementów. Jak rozpoznaje się hiperkalcemię? Jakie są jej objawy? Jak jej skutecznie zapobiegać? Zachęcamy do lektury.

Hiperkalcemia – przyczyny

Schorzenie spowodowane jest podwyższonym stężeniem wapnia we krwi. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Do najczęstszych należą:

 • zaburzenia hormonalne wynikające z nadczynności przytarczyc,
 • nadmierna suplementacja witaminy D,
 • nadmierna suplementacja witaminy A,
 • niewydolność kory nadnerczy,
 • nowotwory kości.

Witamina D oraz parathormon (PTH) bezpośrednio wpływają na wchłanianie wapnia z pożywienia. Przy zaburzeniu wydzielania PTH oraz przy zbyt wysokiej dawce witaminy D w postaci suplementu znacznie zwiększa się wchłanianie wapnia co prowadzi do podwyższenia jego stężenia w surowicy krwi. Nadmierna ilość jonów wapnia w ustroju negatywnie wpływa na stan zdrowia organizmu. Hiperkalcemia w medycznym znaczeniu to zwiększone stężenie wapnia w surowicy powyżej 2,75 mmol/l.

CZYTAJ  Krzywica niedoborowa - objawy, leczenie, profilaktyka

Hiperkalcemia – objawy

Początkowo lub przy niewielkim przekroczeniu normalnych wartości hiperkalcemia może nie wywoływać objawów. Zdiagnozowanie hiperkalcemii utrudnia różnorodność objawów oraz występowanie ich że strony różnych układów. Chorzy ze stężeniem wapnia całkowitego w surowicy pomiędzy 2,3 a 3 mmol/l są zwykle bezobjawowi, ale gdy stężenie wapnia przekracza powyższą granicę, hiperkalcemia wywołuje szereg zaburzeń narządowych. Zaburzenia te określa się jako przełom hiperkalcemiczny. Objawy z nim powiązane to:

 • problemy z koncentracją,
 • bóle kości,
 • zaparcia,
 • częste oddawanie moczu,
 • depresja.

W dalszym okresie i przy utrzymującym się w czasie nadmiarze wapnia pojawiają się:

 • nudności, wymioty,
 • uporczywe zaparcia, wrzody żołądka,
 • wrzody dwunastnicy, zapalenie trzustki,
 • kamica dróg żółciowych, kamica moczowa, niewydolność nerek,
 • nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca,
 • spadek siły mięśniowej,
 • zaburzenia orientacji,
 • senność, śpiączka.
CZYTAJ  Wpływ niedoborów witaminy D na choroby układu pokarmowego

Hiperkalcemia – leczenie

Podstawą leczenia jest zmniejszenie ilości wapnia w surowicy. W tym celu stosuje się leki zwiększające wydalanie moczu oraz leki hamujące uwalnianie wapnia z kości. W łagodnie przechodzącej postaci schorzenia i przy niewielkich przekroczeniach norm wystarczy ograniczenie spożycia produktów bogatych w wapń na korzyść tych bogatych w fosfor. Jony tego pierwiastka zmniejszają wchłanianie wapnia z pożywienia. Konieczne jest również ustalenie odpowiedniej dawki witaminy D, tak aby nie powodowała zaostrzenia choroby oraz by nie prowadziła do niedoborów. W skrajnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dializy. Bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia, by uniknąć poważniejszych powikłań oraz demineralizacji kości.

kobieta trzymająca tableki i szklankę wody

Hiperkalcemia – zapobieganie

Zapobiegać jest łatwiej niż leczyć. Podstawą są regularne badania krwi oraz tarczycy. Bardzo ważne jest również konsultowanie z lekarzem przyjmowanych suplementów oraz ich dawek. W przypadku witaminy D więcej nie zawsze znaczy lepiej. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tkanki kostnej. Dodatkowo reguluje poziom wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym i  zapewnia prawidłowe stężenie wapnia w surowicy krwi. Witamina D inicjuje wydzielanie parathormonu, który reguluje obieg wapnia w ustroju. Zaburzenia stężeń obu tych związków niosą za sobą poważne dla zdrowia konsekwencje. Z tego względu tak ważne jest przyjmowanie zalecanych dawek i nie zwiększanie ich na własną rękę.

CZYTAJ  Czy dorośli również potrzebują witaminy D?
Bibliografia:
 1. Carroll MF, Schade DS: A practical approach to hypercalcemia. Am Fam Physician 2003; 67: 1959-1966.
 2. Pisanu A, Piu S, Cois A, Uccheddu A: Hypocalcemia following total thyroidectomy: early factors predicting long-term outcome. G Chir 2005 Apr; 26(4): 131-134.
 3. Shane E: Hypercalcemia: pathogenesis, clinical manifestations, differential diagnosis, and management. [In:] Favus MJ (ed.): Primer on the metabolic bone diseases and disorders of mineral metabolism. 4th ed. Lippincott, Williams & Wilkins, Philadelphia 1999: 183-187.
 4. Walicka M., Czerwińska E., Marcinowska-Suchowierska E. Witamina D – wpływ na kość. Borgis – Postępy Nauk Medycznych 3/2012, s. 232-236

Powiązane posty