Dlaczego seniorzy powinni suplementować witaminę D?

para seniorów na spacerze
0
Udostępnij

Niedobory witaminy D3 są powszechne w całym społeczeństwie i należy uświadamiać wszystkie grupy wiekowe o jej pozytywnym wpływie na zdrowie. Jednak seniorzy, nie tylko ze względu na wiek, ale również na zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób powinni zwracać szczególną uwagę na utrzymanie właściwych stężeń witaminy D w surowicy krwi.

Witamina D a mobilność i wytrzymałość

W podeszłym wieku synteza skórna witaminy D3 zachodzi słabiej i mniej efektywnie. Na pogłębianie jej niedoborów ma wpływ również zwiększenie wydzielania parathormonu oraz zmniejszenie wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. W badaniach powiązano niskie stężenia witaminy D ze zmniejszeniem wytrzymałości mechanicznej szkieletu i zwiększeniem liczby upadków. W podeszłym wieku upadki mogą wiązać się ze złamaniami, ale mogą także grozić śmiercią. Udowodniono, że korzystne działanie witaminy D3 w prewencji upadków i złamań występuje przy dziennej podaży 700-800 IU cholekalcyferolu. Dodatkowo stężenie witaminy D 25(OH)D w surowicy powinno wynosić 75 nmol/l. Równocześnie stwierdzono, że niedobory witaminy D mają wpływ na ilość i siłę komórek mięśniowych. Skutkuje to zmniejszeniem siły mięśni antygrawitacyjnych oraz wydolności ruchowej. Niedobory witaminy D mogą wpływać na problemy z równowagą, wchodzeniem po schodach lub wstawaniem. Stwierdzono, że stężenie 25(OH)D w surowicy krwi poniżej 50 nmol/l jest związane ze wzrostem zaburzeń równowagi, a poniżej 30 nmol/l z obniżeniem siły mięśniowej.

para seniorów na joggingu

Witamina D a układ nerwowy

Aktywne metabolity witaminy D3 stymulują i wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Niskie stężenie kalcytriolu może wiązać się z problemami z koncentracją lub pamięcią. W skrajnych przypadkach diagnozuje się depresję potęgowaną przez uczucie wyobcowania i bycia niepotrzebnym. Utrzymujące się przez lata niedobory mogą być przyczyną chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.

CZYTAJ  Zachowanie funkcji poznawczych w podeszłym wieku

Witamina D a choroby układu pokarmowego

Większość chorób narządów układu pokarmowego przebiega w niskich lub skrajnie niskich stężeniach witaminy D3.  Nie we wszystkich przypadkach wiadomo, czy ilość witaminy w surowicy krwi jest wynikiem choroby czy ją wywołała. Jednak w badaniach naukowych potwierdzono, że niskie stężenia witaminy D3 utrudniają leczenie i wydłużają okres rekonwalescencji. Dodatkowo stwierdzono antynowotworowe właściwości witaminy D wobec raka żołądka, jelit oraz trzustki.

CZYTAJ  Wpływ niedoborów witaminy D na choroby układu pokarmowego

Witamina D a choroby układu sercowo-naczyniowego

Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu wśród seniorów. Aby im zapobiec lub zwiększyć skuteczność leczenia należy zadbać o wyrównanie niedoborów witaminy D. Metabolity witaminy D3 stymulują działanie płytek krwi, zwiększają aktywność układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) oraz układu współczulnego, a także łagodzą procesy zapalne i poprawiają pracę układu krzepnięcia krwi. Uregulowaniu ulega również ciśnienie tętnicze krwi. Takie działanie pozwala na unormowanie wyników badań oraz znaczne zmniejszenie ryzyka przedwczesnego zgonu.

CZYTAJ  Witamina D i jej wpływ na serce i krew

Podczas badań wykazano, że u osób starszych suplementacja doustna jest znacznie skuteczniejsza od ekspozycji na światło słoneczne. Warto rozważyć zatem zakup odpowiedniego preparatu z witaminą D3 w aptece. Obecnie dostępne są one tabletkach twardych, kapsułkach, kroplach i spray’u. Osoby starsze często zmuszone są do codziennego przyjmowania dużej ilości tabletek, które obciążają żołądek. Dlatego warto rozważyć kupno witaminy D3 w formie spray’u podjęzykowego.  Zawarta w każdej jednej porcji witamina D3 wchłania się już przez błonę śluzową jamy ustnej, nie obciążając dodatkowo żołądka. Kolejnymi zaletami przemawiającymi za tą formą aplikacji są: łatwość stosowania oraz  dostarczanie odpowiedniej, zaleconej przez lekarza dawki witaminy D3 bez konieczności połykania kolejnych tabletek czy kapsułek. W preparacie SunVi D3 spray 2000 j.m. przy każdym naciśnięciu uwalniania jest porcja zawierająca dokładnie 2000 j.m. witaminy D3. Jeśli lekarz zaleci stosowanie dziennie np. 10’000 j.m. witaminy D3 wystarczy nacisnąć aplikator 5 razy, a właśnie taka ilość zostanie podana. Witamina D3 w preparacie SunVi w spray’u jest rozpuszczona w rafinowanym oleju z oliwek bez dodatków smakowych i zapachowych. W związku z tym nie zawiera środków konserwujących i ma smak naturalnej oliwy z oliwek.

Literatura:
  1. Holic MF: High Prevalence of Vitamin D Inadequacy and Implications for Health. Mayo Clin. Proc., 2006; 81: 353-373.
  2. Bischoff-Ferrari HA, et al.: Effect of Vitamin D on Falls. JAMA., 2004; 291: 1999-2006.
  3. Czerwiński E, et al.: Współczesne zasady zapobiegania upadkom z wykorzystaniem rehabilitacji. Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja 2006; 4, 6: 380-387.
  4. Marcinowska-Suchowierska E: komentarz do artykułu: Rola Witaminy D w utrzymaniu zdrowych kości oraz w profilaktyce złamań. Medycyna po Dyplomie 2007; 16: 127-129.
  5. Marcinowska-Suchowierska E: Skuteczność skórnej syntezy witaminy D u osób z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego. Praca habilitacyjna. CMKP 1989.
  6. Dobrzańska A i zespół ekspertów: Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D. 2009.
  7. Doroszko A, Gronowicz E: Cholekalcyferol a procesy wzrostu i różnicowania komórek – znaczenie w terapii onkologicznej. On- kol Pol 2008; 11,1: 15-18.

Powiązane posty