Czy witamina D wchodzi w interakcje z lekami?

interakcje witaminy D z lekami
0
Udostępnij

Stosując preparaty witaminowe, niewiele osób zastanawia się nad ewentualnymi interakcjami z innymi przyjmowanymi preparatami oraz lekami. Z góry zakładamy, że skoro przyjmujemy dany suplement, to on nam pomaga. Oczywiście jeśli jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami. Jednak cześć substancji leczniczych może wpływać na wchłanialność i wykorzystanie przyjmowanych dawek witaminy D, zmniejszyć korzyści płynące z suplementacji oraz utrudniać wyrównanie niedoborów.

Interakcje witaminy D z lekami

Przyjmowane leki mogą zmniejszać skuteczność suplementacji witaminowej. Działanie to może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zmniejszenie wchłaniania witaminy, na skutek czego nieprzyswojony związek jest wydalany. Drugie możliwe działanie to wpływ na metabolizm witaminy. Pomimo wchłonięcia jej do ustroju, część reakcji mających na celu otrzymanie aktywnych metabolitów zostanie zahamowana. Może to spowodować powstanie lub pogłębienie niedoborów nawet w przypadku suplementacji odpowiednią i indywidualnie dobraną dawką witaminy.

CZYTAJ  Choroby nerek a suplementacja witaminą D

Jakie leki mogą wpływać na suplementację witaminą D?

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie udowodniono, że dane leki wpływają na wchłanialność i wykorzystanie witaminy D. Jednak są grupy leków podejrzewane o takie działanie i ewentualne interakcje są obecnie przedmiotem badań naukowych.

Leki, które mogą wchodzić w interakcje z witaminą D:

 • antykonwulsanty,
 • statyny,
 • glukokortykosteroidy,
 • leki immunosupresyjne,
 • sekwestranty kwasów żółciowych,
 • inhibitory lipazy.

Pierwsze cztery grupy leków mogą zaburzać metabolizm witaminy D poprzez blokowanie enzymów i receptorów uczestniczących w zachodzących reakcjach. Z kolei ostatnie dwie mogą zaburzać wchłanianie witaminy D. I tak na przykład antykonwulsanty są kojarzone ze zwiększeniem ryzyka złamań. A w jednym z badań wykazano, że suplementacja witaminą D u osób przyjmujących statyny jest mniej skuteczna. Do badania wybrano osoby z niedoborami witaminy D i podzielono na dwie grupy. W jednej z nich znalazły się osoby leczące się statynami. Po przeanalizowaniu wszystkich wyników stwierdzono wzrost stężenia witaminy D w obu grupach, jednak okazało się, że osoby przejmujące statyny miały o ⅕ niższe stężenia niż osoby z drugiej grupy.

CZYTAJ  Witamina D a ryzyko zapadalności na chorobę Alzheimera

Choć interakcje pomiędzy lekami a stężeniem witaminy D nie zostały jednoznacznie potwierdzone, to w celu wyrównywania i utrzymania prawidłowych stężeń tej witaminy w surowicy krwi u osób przyjmujących wymienione grupy leków warto wziąć je pod uwagę podczas indywidualnego ustalania dawki witaminy D. Regularne badania pozwolą stwierdzić, czy suplementacja jest skuteczna a dobrana dawka odpowiednia.

Literatura:
 1. Anthony W. Norman, Am J Clin Nutr 2008; 88 (suppl): 491S–99S.
 2. Association of Antiepileptic Drugs With Nontraumatic Fractures. A Population-Based Analysis, Arch Neurol. 2011; 68(1): 107-12, doi:10.1001/archneurol.2010.341.
 3. Journal of Steroid Biochemistry & Molecular Biology 136 (2013), 54–58.
 4. Nutrition in Clinical Practice, Volume 28 Number 2 April 2013, 194-208.
 5. Statin Use and 25-Hydroxyvitamin D Blood Level Response to Vitamin D Treatment of Older Adults, J Am Geriatr Soc 2017.

Powiązane posty