Jaskra w retinopatii cukrzycowej a suplementacja witaminą D

kapsułki witaminy D na dłoni
0
Udostępnij

Retinopatia jest jednym z wielu powikłań nieleczonej cukrzycy. Jest o tyle groźna, że może prowadzić do poważnych uszkodzeń oka w tym nawet do nieodwracalnej ślepoty. Jak zadbać o oczy, by mimo choroby były w pełni sprawne? Na co należy zwracać uwagę i czego pilnować?

Czym jest retinopatia cukrzycowa?

W ten sposób określa się zmiany w siatkówce spowodowane wysokim stężeniem glukozy we krwi. Prowadzi to do wystąpienia obszarów niedokrwienia oraz występów do ciała szklistego oka. Przy wydłużających się w czasie problemach z unormowaniem stężeń glukozy we krwi może to prowadzić do poważnych problemów z widzeniem (m.in. czarne plamy w miejscach niedokrwienia) oraz odwarstwienie siatkówki. Dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia retinopatii cukrzycowej są nadciśnienie tętnicze, wysokie stężenia cholesterolu i trójglicerydów, nefropatia cukrzycowa oraz cukrzyca przeciążowa.

CZYTAJ  Do czego potrzebna jest witamina D?

Czym jest jaskra?

Jej etiologia nie została do końca poznana i wyjaśniona. Wiadomo jednak, że jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Szacuje się, że na świecie blisko 90 milionów ludzi cierpi na jaskrę. W wyniku choroby dochodzi do zaniku nerwu wzrokowego, co prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Diagnostykę utrudnia fakt, że jaskra początkowo ma powolny i  bezobjawowy przebieg. Gdy pojawią się pierwsze objawy często jest już zbyt późno, by możliwe było wyleczenie oraz cofnięcie wszystkich objawów. Do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia jaskry zalicza się osoby z długotrwałą cukrzycą (powyżej 10 lat) oraz z retinopatią cukrzycową.

sok, biała kartka, okulary, ołówek, tabletki

Suplementacja witaminą D

W badaniach naukowych wykazano, że w poziom witaminy D w surowicy krwi osób ze zdiagnozowaną jaskrą jest niższy niż u osób zdrowych. Według autorów badań niedobór witaminy D jest czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju jaskry i zaniku nerwu wzrokowego. Dodatkowo prawidłowe stężenie witaminy D może działać ochronnie na śródbłonek naczyniowy, co usprawni jego funkcje oraz unormuje reakcje naczynioskurczowe, które mogą mieć znaczenie w patogenezie neuropatii jaskrowej. Uważa się, że zaburzenia krążenia w obrębie nerwu wzrokowego są przyczyną występowania tej neuropatii. Witamina D3 wzmacnia układ odpornościowy, działa przeciwzapalnie oraz bierze udział w regulacji oddziaływań neurotrofin i neuromodulatorów. Pozwala to redukować skutki uszkodzenia aksonów komórek nerwowych i zwojowych. W wyniku tych działań witamina D może przyczynić się do regeneracji uszkodzonego nerwu. Jako silny przeciwutleniacz witamina D neutralizuje negatywne skutki stresu oksydacyjnego, które również mogą przyczynić się do wystąpienia jaskry.

CZYTAJ  Profilaktyka chorób górnych dróg oddechowych, a witamina D

Aby skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu, w tym jaskry, należy dbać o utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D w surowicy krwi. Nie tylko działa ona ochronnie, ale może być również skutecznym wsparciem leczenia.

Literatura:
  1. Kański J.J.: Jaskra. Kański J.J.: Okulistyka Kliniczna. Wyd. II Wrocław: Górnicki Wydawnictwo Medyczne; 2005;193-269.
  2. Jindal V: Interconnection Between Brain and Retinal Neurodegenerations. Mol Neurobiol 2015; 51(3): 885-892.
  3. Millen AE, Meyers KJ, Liu Z et al.: Association between vitamin D status and age-related macular degeneration by genetic risk. JAMA Ophthalmol 2015 Oct; 133(10): 1171-1179.
  4. Niżankowska M.H.: Jaskra. Przewodnik diagnostyki i terapii. Wrocław: Górnicki Wydawnictwo Medyczne; 2001.

Powiązane posty