Kiedy konieczna jest suplementacja witaminą D?

wschód słońca
4+
Udostępnij

Duża grupa osób nie stosuje lub uważa, że nie potrzebuje suplementów witaminowych. Z założenia suplementy są doraźną pomocą dla organizmu, gdy jest osłabiony, narażony na działanie silnego stresu lub podczas stosowania ubogiej lub bardzo restrykcyjnej diety. W przypadku witaminy D wygląda to inaczej. Jak dokładnie? Zapraszamy do lektury.

Słoneczna witamina

Ludzki organizm charakteryzuje się zdolnością do syntezy niezbędnych ilości witaminy D. Jednak, aby do tego doszło musi być spełnionych kilka warunków. Po pierwsze ekspozycja na promienie słoneczne. Po drugie odsłonięte fragmenty skóry, które nie zostały posmarowane kosmetykami z filtrem UV. Po trzecie właściwy poziom cholesterolu, który umożliwia i reguluje proces syntezy witaminy D. O ile pierwszy wymieniony warunek jest powszechnie znany to drugi już nie zawsze. Filtry przeciwsłoneczne blokują wnikanie promieni UVA i UVB przez skórę. Im mniej promieni tym samym powstanie mniej witaminy. Obecnie wszystkie kosmetyki, na których nie widnieje informacja o stopniu ochrony przeciwsłonecznej posiadają filtr SPF 14. Jest to odgórnie regulowane ustawą. Równocześnie jeśli jakiś kosmetyk np. olejek. do opalania ma filtr o niższej mocy producent jest zobowiązany do umieszczenia stosownej informacji na opakowaniu.

zachod

Styl żywienia

Suplementacja witaminą D jest konieczna podczas stosowania diety wegetariańskiej i wegańskiej. Jest to związane z eliminacją produktów pochodzenia zwierzęcego, które są głównym źródłem cholekalcyferolu (witaminy D3).

Podobna sytuacja może dotyczyć osób odchudzających się, szczególnie jeśli będą one stosowały bardzo restrykcyjne diety z niską ilością tłuszczu. Niska podaż witaminy D w diecie będzie wiązała się z wystąpieniem awitaminozy, niskie spożycie cholesterolu będzie uniemożliwiało prawidłową syntezę witaminy D w organizmie.

Suplementacja, a wiek

Niemowlęta i dzieci, szczególnie te karmione piersią, potrzebują witaminy D do prawidłowego wzrostu i rozwoju. U dzieci w głównej mierze warunkuje ona budowę układu kostnego oraz zębów. Pokarm matki nie dostarcza potrzebnych ilości dlatego konieczna jest jej suplementacja. Nie tylko niemowlętom i małym dzieciom powinno się podawać witaminę D. U osób starszych znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. W badaniach naukowych wykazano związek z odpowiednim dawkowaniem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach a zachowaniem funkcji poznawczych. O ile z witaminami A i E nie ma problemu to niedobory witaminy D są powszechne w tej grupie wiekowej. Seniorzy częściej wolą zostać w domu i nie odkrywają zbyt wiele ciała nawet w ciepłe dni. Do tego dochodzi również dieta oraz spadająca wraz z wiekiem przyswajalność składników z żywności.

rekomendacje

Źródło: Płudowski P. i wsp. (2013) Witamina D:  Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r., Standardy medyczne/Pediatria, T.10, str. 573-578.

CZYTAJ  Dlaczego seniorzy powinni suplementować witaminę D?

Ze względu na małą ilość słonecznych dni w naszej szerokości geograficznej, dla zachowania pełni sił i zdrowia, konieczna okazuje się suplementacja witaminą D od września do kwietnia. W przypadku osób stosujących kremy z wysokim filtrem UV oraz nie spożywających w diecie produktów będących naturalnymi źródłami witaminy D zaleca się stosowanie preparatów z cholekalcyferolem przez cały rok. Stałą suplementację powinni rozważyć również seniorzy.

Powiązane posty