Nadmierna potliwość wynikiem niedoboru witaminy D?

kobieta przed lustrem stosująca dezodorant
2+
Udostępnij

Nadmierna potliwość jest wstydliwą i niekomfortową dolegliwością. Przyczyn nadaktywności gruczołów potowych jest wiele i nie są to tylko stres oraz wysoka temperatura. Do czynników wpływających na nadmierną potliwość zalicza się również choroby, niedobory witamin czy problemy psychiczne i emocjonalne.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Na aktywność gruczołów potowych najczęściej wpływają silne emocje, wysiłek fizyczny, wysoka temperatura otoczenia oraz infekcje i zapalenia. Gdy objawy przybierają na sile, może się okazać, że potliwość jest związana z zaburzeniami hormonalnymi, niedoborem witamin (D3 lub B6) i składników mineralnych (magnez lub żelazo), a także chorobami.  Schorzenia, w których przebiegu może występować nadmierna aktywność gruczołów potowych, to: cukrzyca, nadczynność tarczycy oraz choroby nerek. Przyczyną występowania nadmiernej potliwości mogą być również skłonności genetyczne. W takim wypadku zabiegi podejmowane w celu zmniejszenia dolegliwości mogą okazać się nieskuteczne.

Witamina D a nadmierna potliwość

Niedobory witaminy D3 w surowicy krwi są jednym z wielu czynników występowania problemów z nadmierną potliwością. I nie dotyczy to tylko osób dorosłych. W przypadku niemowląt charakterystycznym objawem niedoboru cholekalcyferolu jest częste pocenie się główki dziecka. Należy wtedy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia dawki i sposobu suplementacji, aby efektownie wyrównać niedobory. W tym wieku zbyt niskie stężenie witaminy D3 może rzutować na przyszłe zdrowie dziecka. W przypadku dorosłych problemy z aktywnością gruczołów potowych mogą mieć bardzo złożone podłoże. Zaburzenia gospodarki hormonalnej, cukrzyca, choroby tarczycy oraz zaburzenia emocjonalne przebiegają wraz z niedoborami witaminy D, co utrudnia wskazanie jednoznacznej przyczyny opisywanej dolegliwości. Niemniej warto zadbać o uzupełnienie ewentualnych niedoborów i regularną suplementację witaminy D3, co pozwoli wyeliminować potencjalne przyczyny nadmiernej potliwości. W przypadku niedoborów lub występowania problemów z nadmiernym wydzielaniem potu należy zgłosić się do lekarza w celu skonsultowania przypadku oraz ustalenia właściwej dawki witaminy D.

suplementacja witaminą D

Źródło: Płudowski P. i wsp. (2013)., Standardy medyczne/Pediatria, T.10, str. 573-578. Ocena stanu zaopatrzenia organizmu w witaminę D na podstawie stężenia 25(OH)D w surowicy dla wszystkich grup wiekowych.

Literatura:
  1. Dittfeld A., Gwizdek K., Koszowska A., Fizia K., Wielokierunkowe działanie witaminy D. Annales Academiae Medicae Silesiensis 2014, 68, 1
  2. Kochupillai N.: The physiology of vitamin D: Current concepts, Indian J. Med. Res. 127, 256-262, 2008
  3. Rustecka A., Jung A., Kalicki B. Znaczenie witaminy D w chorobach atopowych u dzieci Pediatr Med Rodz 2013, 9 (1), p. 41–45
  4. Zdrojewicz Z., Chruszczewska E., Miner M., Wpływ witaminy D na organizm człowieka Med Rodz 2015; 2(18): 61-66
CZYTAJ  Problemy emocjonalne nastolatków a niedobory witaminy D

Powiązane posty