Niedobory witaminy D a ryzyko wystąpienia autyzmu

rodzic z dzieckiem, zachód słońca
0
Udostępnij

Obecnie obserwuje się ciągły wzrost przypadków autyzmu wśród dzieci. Niezależnie od postaci i związanych z nią objawów schorzenie znacznie utrudnia, a nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ciągle nie są znane dokładne przyczyny występowania autyzmu,  jednak aktualne badania sugerują, iż właściwy poziom witaminy D może być czynnikiem ochronnym.

Czym jest autyzm?

W dalszym ciągu wiadomo o nim niewiele, dlatego stanowi częsty temat wielu prac badawczych. Obecnie  nawet 1 na 100 dzieci może mieć autyzm. Osoby u których zdiagnozowano autyzm mają problemy z nawiązywaniem kontaktu z drugą osobą,  duży problem sprawia im komunikacja ponieważ nie zawsze są w stanie zrozumieć reakcje i intencje różnych osób. Autystyczne osoby wykazują tendencje do rutyny, powielania schematów, czynności i pewnych zachowań. Nie zawsze mają pełną kontrolę nad własnym ciałem. Opisanie autyzmu utrudnia jego różnorodność – dwie osoby z taką samą diagnozą mogą mieć różne objawy i wykazywać inne możliwości i modele zachowań.

CZYTAJ  Dziecinnie prosta aplikacja witaminy D, czy to możliwe?

Niedobory witaminy D a występowanie autyzmu

Dr J. Cannell autor publikacji “Autyzm i witamina D “ sugeruje jej istotny udział w zapobieganiu występowania ASD oraz wskazuje niedobory witaminy D jako jeden z czynników ryzyka. Zwraca on również uwagę, że nasilenie przypadków autyzmu obserwuje się od momentu zalecenia przez AMA (American Medical Association) i AAP (Amerykańska Akademia Pediatrii) stosowania kremów z filtrem UV oraz ograniczenia przebywania na pełnym słońcu. Stosowanie kosmetyków z filtrem oraz unikanie słońca znacząco obniża syntezę witaminy D w organizmie i prowadzi do niedoborów. Potwierdzeniem tej teorii może być fakt, że autyzm diagnozowany jest najczęściej na obszarach półkuli północnej gdzie penetracja UVB jest znacznie niższa niż na półkuli południowej.  Innymi obszarami z wysoką liczbą przypadków są miasta oraz miejsca o wysokim zanieczyszczeniu powietrza oraz dużej liczbie opadów. Do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się również osoby ciemnoskóre ponieważ mają one problemy z syntezą witaminy D i jej niedobory są nagminne.

CZYTAJ  Witamina D niezbędna podczas laktacji

W celu potwierdzenia stawianych tez wykonywano badania na zwierzętach. Dowiedziono w nich, że niedobory witaminy D podczas ciąży mogą być przyczyną zaburzeń funkcjonowania białek biorących udział w rozwoju mózgu. Prowadziło to do nieprawidłowości w jego budowie i wielkości. Podobne parametry stwierdza się u osób cierpiących na autyzm.

matka z dzieckiem na łące

Witamina D a łagodzenie objawów

Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że suplementacja witaminą D może również łagodzić objawy typowe dla autyzmu. W niedawno przeprowadzonym badaniu przez 4 miesiące losowo dobranej grupie dzieci z autyzmem podawano witaminę D. Dawka wynosiła 300 IU /kg masy ciała i nie przekraczała 5000 IU. Po zakończeniu badania zaobserwowano złagodzenie objawów u dzieci które otrzymywały witaminę D. U dzieci z grupy placebo nie stwierdzono żadnych zmian. Naukowcy stwierdzili, że lepsze efekty suplementacji witaminą D obserwuje się u młodszych dzieci. Sugeruje to dbanie o właściwy poziom witaminy D już od pierwszych miesięcy życia wszystkich niemowląt.

CZYTAJ  Dlaczego witamina D3 jest niezbędna dla Twojego dziecka?

Niedobór witaminy D jako czynnik ryzyka wystąpienia autyzmu to jedna z wielu teorii,  jednak coraz więcej badań naukowych sugeruje jej słuszność. Niezwykle ważne jest aby kobiety w ciąży i matki dbały o dietę swoją i maluszków poprzez spożywanie produktów bogatych w kwasy omega 3, witaminy i składniki mineralne oraz w razie potrzeby również przyjmowanie preparatów z witaminą D3.

Powiązane posty