Piękna skóra dzięki witaminie D

kobieta opala się
0
Udostępnij

Większość doniesień naukowych skupia się na działaniu witaminy D wewnątrz ciała. Jednak nie jest to jedyna korzyść płynąca z jej suplemtowania, ponieważ cholekalcyferol ma również wpływ na nasz wygląd zewnętrzny.  Konkretnie chodzi tu o kondycję i wygląd skóry. Nie tylko wpływa na jej piękny wygląd, co z pewnością zainteresuje kobiety, ale również wspomaga leczenie wielu schorzeń związanych ze skórą.

Wpływ witaminy D na skórę

Witamina D3 wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu neutralizuje wolne rodniki oraz łagodzi stany zapalne. Wolne rodniki zaburzają prawidłową pracę organizmu, są przyczyną wielu chorób, ale przede wszystkim przyspieszają procesy starzenia się. Dotyczy to również skóry i wpływa na jej jędrność oraz koloryt. Dodatkowo kalcytriol reguluje cykl odnowy biologicznej naskórka. Odnowa naskórka polega na wypychaniu z głębokich warstw skóry nowych komórek naskórka. Stary w tym czasie ulega niezauważalnemu gołym okiem złuszczeniu. U młodych osób cykl ten trwa ok 28 dni. Niestety wraz z wiekiem ulega wydłużeniu i w skrajnych przypadkach może trwać nawet 50 dni. Regularna i szybka odnowa naskórka pozwala nie tylko zachować ładny wygląd, koloryt i jędrność skóry, ale zapewnia również stałą jej integralność. Dzięki temu jest skuteczną, pierwszą linią obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to również patogenów, co zdecydowanie wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego.

CZYTAJ  Witamina D na wakacjach

Objawy niedoboru witaminy D związane ze skórą:

 • większa potliwość,
 • rozszerzone pory,
 • zmiany zapalne,
 • szary odcień cery,
 • spadek jędrności,
 • problemy z łuszczeniem się skóry oraz nadmiarem martwego naskórka,
 • podatność na poparzenia słoneczne,
 • trudności z gojeniem się ran.

Gromadzący się martwy naskórek oraz zaburzona odnowa naskórka znacznie pogarsza zarówno wygląd, jak i funkcje skóry. Może to wpłynąć negatywnie na cały organizm, gdyż komórki ciała nie będą chronione przed wolnymi rodnikami czy drobnoustrojami.

poparzona skóra, krem

Witamina D do stosowania zewnętrznego

Stosowanie filtrów UV, ograniczających docieranie promieni UVB do skóry, hamuje wytwarzanie witaminy D. Badania pokazują, że aplikowanie preparatów z filtrem o SPF 8 zmniejsza produkcję witaminy D w skórze nawet o 95 proc. Dodatkowo zdolność syntetyzowania witaminy D3 zmniejsza się wraz z wiekiem, co równocześnie zwiększa występujące niedobory tej witaminy.

CZYTAJ  Niedobory witaminy D3 w organizmie człowieka - jak je rozpoznać?

W sklepach dostępne są kosmetyki z dodatkiem witaminy D3. Prawnie dodatek cholesterolu jest zakazany. Takie kosmetyki zawierają roślinny zamiennik witaminy D, który pobudza jej receptory w skórze i wywiera podobny efekt, co omawiana witamina. Stosowanie zamiennika związane jest z ryzykiem nadmiernej kumulacji w organizmie i wystąpienia efektów ubocznych. Osoby zdrowe, które chcą zadbać o skórę powinny regularnie suplementować witaminę D, dbać o higienę oraz stosować złuszczające zabiegi pielęgnacyjne.

W badaniach naukowych wykazano, że utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D w surowicy krwi łagodzi stany zapalne oraz wspomaga leczenie chorób takich jak egzema, łuszczyca, łojotok oraz trądzik różowaty. W wymienionych chorobach należy zadbać o wyrównanie niedoborów i utrzymanie stałych wartości stężenia witaminy D3. W niektórych przypadkach stosuje się maści z metabolitami witaminy D. Takie kremy i maści przepisywane są wyłącznie na receptę po konsultacji z lekarzem. Część badań donosi również o ich pozytywnym wpływie na stan mieszków włosowych i zmniejszenie wypadania włosów.

CZYTAJ  Witamina D skuteczną bronią w walce z trądzikiem

Wpływ witaminy D3 na skórę jest jednoznaczny i potwierdzony badaniami naukowymi. Jednak ze względu na ryzyko przedawkowania, szczególnie przez osoby nadgorliwe, nie można jej dodawać do kosmetyków. Dodawana jest ona do maści i kremów będących lekami. Osoby ze schorzeniami takimi jak łuszczyca czy trądzik powinny je stosować pod kontrolą lekarza prowadzącego. Osobom borykającym się z  szarą cerą oraz martwym naskórkiem w zupełności wystarczy regularna suplementacja witaminą D oraz sporadyczne zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem kosmetyków zawierających roślinny zamiennik witaminy D.

Literatura:
 1. Matsuoka LY, Ide L, Wortsman J, MacLaughlin JA, Holick MF. Sunscreens suppress cutaneous vitamin D3 synthesis. J Clin Endocrinol Metab. 1987;64(6):1165-1168
 2. Szepietowski J.- red. Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, PZWL, Warszawa 2002 r.
 3. Klain R. Phytoecdysteroids. J Am Herbal Guild 2004; 5:18-28.
 4. Jabłońska S., Chorzelski T.: Budowa i czynności skóry. Choroby skóry. Wyd. PZWL wyd. IV Warszawa, 1997, 16.

Powiązane posty