Problemy emocjonalne nastolatków a niedobory witaminy D

0
Udostępnij

Naście lat kojarzy się z okresem buntu, uczuciem niezrozumienia przez innych oraz burzą hormonów. Według najnowszych doniesień naukowych okazuje się, że niedobory witaminy D3 mogą bezpośrednio wpływać na problemy emocjonalne oraz na występowanie depresji wśród nastolatków.

Relacje z rówieśnikami i rodzicami

Młode osoby często mają problemy z kontaktem z rówieśnikami i z dorosłymi. Z wiekiem te problemy mogą się nasilać. Najczęściej są to problemy z wyrażaniem emocji, ich zmienność, brak umiejętności ich określenia oraz objawy depresyjne. Część przypadków wynika z niedoborów witaminy D. Nie dotyczy to tylko aktualnych stężeń witaminy D3 w surowicy krwi. Znaczący wpływ na występowanie opisanych objawów mają niedobory występujące podczas okresu płodowego i noworodkowego.

suplementacja witaminą D

Źródło: Płudowski P. i wsp. (2013) Witamina D: Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r., Standardy medyczne/Pediatria, T.10, str. 573-578.

Witamina D a układ nerwowy

W ciąży oraz od pierwszych dni życia należy dbać o właściwy poziom witaminy D w organizmie. Wpływa ona na pracę układu nerwowego, a jej niedobory wiążą się ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia autyzmu, depresji czy chorób neurodegeneracyjnych w późniejszym wieku. W pierwszych dobach życia noworodka rodzice dbają o suplementację witaminy D, jednak w późniejszym okresie niewiele z nich decyduje się na jej kontynuację. W Polsce niedobory witaminy D3 zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych są niezwykle powszechne. W Polsce z depresją może zmagać się od 20-57% osób w wieku rozwojowym. Dane nie są dokładne, ponieważ wielu Polaków nie zgłasza się do lekarza ze swoimi problemami. Nie każdy jest bowiem gotowy przyznać się, że sobie nie radzi. W Niemczech przebadano 9 tysięcy dzieci i nastolatków.

CZYTAJ  Witamina D w leczeniu depresji

Sprawdzano stężenia witaminy D3 w surowicy ich krwi oraz korelację tych stężeń z liczbą przypadków stwierdzonej depresji, uczucia wyobcowania oraz problemami z określeniem emocji. Stwierdzono, że im cięższe niedobory, tym większe problemy występują z radzeniem sobie z emocjami i częstsze są też objawy depresji.

Suplementacja witaminą D nie rozwiąże wszystkich problemów z wyrażaniem emocji ani nie wyleczy depresji. Jednak może zmniejszyć jej ryzyko wystąpienia oraz ułatwić i przyspieszyć leczenie. Suplementacja witaminą D3 pomoże też złagodzić „burzę hormonalną”, lekko uspokoić młody układ nerwowy i usprawnić jego pracę.

CZYTAJ  Jak wybrać najlepszy preparat z witaminą D?
Literatura:
 1. Eyles DW, Burne TH, McGrath JJ. Vitamin D, effects on brain development, adult brain function and the
  links between low levels of vitamin D and neuropsychiatric disease. Front Neuroendocrinol. 2013; 34
  (1):47–64.
 2. Verduijn J, Milaneschi Y, Schoevers RA, van Hemert AM, Beekman AT, Penninx BW. Pathophysiology
  of major depressive disorder: mechanisms involved in etiology are not associated with clinical progres-
  sion. Translational psychiatry. 2015; 5:e649.
 3. Gowda U, Mutowo MP, Smith BJ, Wluka AE, Renzaho AM. Vitamin D supplementation to reduce
  depression in adults: meta-analysis of randomized controlled trials. Nutrition. 2015; 31(3):421–9.
 4. Spedding S. Vitamin D and depression: a systematic review and meta-analysis comparing studies with
  and without biological flaws. Nutrients. 2014; 6(4):1501–18.
 5. Li G, Mbuagbaw L, Samaan Z, Falavigna M, Zhang S, Adachi JD, et al. Efficacy of vitamin D supple-
  mentation in depression in adults: a systematic review. J Clin Endocrinol Metab. 2014; 99(3):757–67

 

Powiązane posty