Suplementacja witaminy D dla kobiet w ciąży i karmiących mam

kobieta w ciąży siedząca na łące
1+
Udostępnij

Witamina D jest niezbędna do zachowania pełni zdrowia i sił witalnych. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych, jednak jest jedna grupa która powinna ze szczególną uwagą dbać o suplementację witaminy D. Są to kobiety w ciąży i karmiące piersią. Niestety niedobory witaminy D są wśród nich niezwykle powszechne.

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu. Wpływa na kształtowanie się oraz późniejsze funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego oraz kostnego.  Zapotrzebowania na witaminy dla kobiet w ciąży zwiększa się w związku z potrzebami rozwijającego się dziecka. W czasie ciąży wyższy niż zazwyczaj poziom witaminy D zwiększa wchłanialność wapnia z układu pokarmowego. Dzięki temu zostaną zaspokojone potrzeby dziecka na ten pierwiastek.  Jeśli kobieta nie zapewni odpowiedniej ilości witaminy D, wapń potrzebny do budowy kości pozyskiwany jest z kości matki. Będzie to prowadziło do znacznego obniżenia gęstości kości, a co za tym idzie wzrostu ryzyka osteoporozy.

CZYTAJ  Krzywica niedoborowa - objawy, leczenie, profilaktyka

Zalecane dawki witaminy D przed i w trakcie ciąży

Kobiety w ciąży zazwyczaj zdają sobie sprawę z konieczności dodatkowej suplementacji witaminami w tym szczególnym okresie. Specjalnie dedykowane witaminy D dla kobiet w ciąży cieszą się dużą popularnością. Jednakże wiele z tych kobiet nie jest świadomych, że składy takich preparatów nie zawsze pokrywają ich wszystkie potrzeby. W dostępnych na rynku suplementach ilość witaminy D wynosi od 400 do 800 I.U. Jest to zdecydowanie za mało, rekomendowane dawki dobowe dla kobiet w ciąży to 1500-2000 I.U.

W badaniu zespołu Prof. Sewerynek udokumentowano wysoką częstość występowania deficytu witaminy D w grupie młodych kobiet (20-30 lat). Tak niskie zasoby ustrojowe witaminy D (16.5 ng/ml) mogą utrudniać zajście w ciążę. Dawka witaminy w wysokości 1500 IU/d podawana grupie młodych kobiet z deficytem witaminy D zwiększyła całkowite stężenie 25(OH)D o ok. 17 ng/ml do wartości ok. 30 ng/ml. Według obowiązujących rekomendacji kobiety w wieku rozrodczym, planujące ciąże powinny przyjmować 800-2000 IU/d, zależnie od masy ciała. W ciąży i w trakcie karmienia piersią rekomendowana dawka wynosi 1500-2000 IU/d. Więcej o badaniu przeczytasz tutaj.

W poniższej tabeli znajdują się dokładne zalecenia dotyczące suplementacji witaminą D.

suplementacja witaminą D

Źródło: Płudowski P. i wsp. (2013) Witamina D:  Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r., Standardy medyczne/Pediatria, T.10, str. 573-578.

Witamina D jest niezbędna od pierwszych dni płodowych, dlatego podobnie jak kwas foliowy, powinna być przyjmowana w przed ciążą. Kobiety planujące ciążę powinny wykonać oznaczenie poziomu witaminy D – parametr – 25(OH)D. Dzięki temu lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią dawkę witaminy, która zapewni wszystkie korzyści dla przyszłej mamy.

kobieta w ciąży łykająca tabletki

Skutki niedoborów witaminy D podczas ciąży

Niedobory witaminy D w ciąży i podczas karmienia piersią mają negatywny wpływ na zdrowie zarówno matki jak i dziecka. W ciąży wiąże się z ryzykiem stanu przedrzucawkowego (preeklampsja), cukrzycą ciężarnych, nadciśnieniem oraz bakteryjnym zapaleniem pochwy.  Zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych przyczyn poronień oraz przedwczesnych porodów.

U kobiet z niedoborem witaminy D częściej występują powikłania po przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Nie należy zapominać o omówionym wcześniej mechanizmie gospodarki wapnia i możliwej demineralizacji kości po okresie ciąży.

CZYTAJ  Niedobory witaminy D a ryzyko wystąpienia autyzmu

Niedobory cholekalcyferolu silnie oddziałują również na rozwijające się dziecko. Niewłaściwa mineralizacja kości,  objawy krzywicy,  problemy z układem nerwowym i mięśniowym, zwiększone ryzyko autyzmu oraz depresji to najpoważniejsze z nich. Zaobserwowano również, że niski poziom witaminy D u kobiety w ciąży wiąże się z niższą masą urodzeniową.

CZYTAJ  Dlaczego witamina D3 jest niezbędna dla Twojego dziecka?

Witamina D w okresie płodowym odgrywa niezwykle ważną rolę. Kobiety powinny być świadome korzyści płynących z suplementacji witaminy D oraz dokładnie znać dawki dopasowane do ich błogosławionego stanu.

Literatura:
  1. Misiorowska J., Misiorowski W. Rola witaminy D w ciąży. Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 12, 2014
  2. Płudowski P. i wsp. (2013) Witamina D:  Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r., Standardy medyczne/Pediatria, T.10, str. 573-578.

Powiązane posty