Wchłanialność witaminy D3 podanej podjęzykowo przez błony śluzowe jamy ustnej

sunvi na białym tle z cytryną
0
Udostępnij

Zdecydowana większość suplementów i leków podawana jest doustnie. Jest to najprostsza i najwygodniejsza metoda dla pacjentów. W przypadku witaminy D3 wchłanianie zachodzi już w jamie ustnej. Co dokładnie wpływa na szybkość przyswajania tej witaminy? Zachęcamy do lektury.

Wchłanianie i metabolizm witaminy D

Witamina D przyswajana jest przez błony śluzowe jamy ustnej. Śluzówka jamy ustnej jest bardzo zróżnicowana pod względem budowy anatomicznej oraz pełnionych przez nią funkcji. Najbardziej przepuszczalna jest śluzówka podjęzykowa. Dlatego aby w pełni korzystać z wybranego suplementu z witaminą D, należy aplikować go właśnie tutaj. Po wchłonięciu przenika ona do krwi i jest transportowana do wątroby. Narząd ten jest odpowiedzialny za jej metabolizm. To w nim zachodzą niezbędne przemiany (a dokładnie hydroksylacje), w wyniku których otrzymywane są aktywne formy witaminy D m.in. kalcyfediol. W wątrobie zachodzi pierwszy etap biosyntezy aktywnej postaci witaminy D. Po enzymatycznej hydroksylacji z węglem C-25 powstaje witamina 25-(OH)D która przekazywana jest, także w połączeniu z białkiem wiążącym witaminę D, z wątroby do nerek gdzie przez działanie enzymu 1α-hydroksylazy (CYP27B1) dochodzi do powstawania aktywnej formy witaminy D – 1α,25-(OH)2D czyli kalcytriolu. Kalcyfediol jest najbardziej aktywnym metabolitem witaminy D. Po zakończeniu przemian aktywne związki są uwalnianie do krwi, skąd mogą wpływać na funkcjonowanie układów i narządów.

CZYTAJ  Jak wybrać najlepszy preparat z witaminą D?

Podjęzykowa aplikacja rozwiązaniem problemów z połykaniem tabletek

Mogłoby się wydawać, że połknięcie tabletki to nic trudnego. Czasami jednak jest to niemożliwe i problem nie dotyczy tylko małych dzieci. Wraz z wiekiem mogą pojawić się problemy z połykaniem lub schorzenia przełyku uniemożliwiające podanie tabletek. Nietypowa budowa anatomiczna przełyku lub układu pokarmowego również może wiązać się z problemami z połykaniem. Równocześnie coraz częściej można spotkać osoby z fobią związaną z połykaniem tabletek. Doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób jest stosowanie suplementów w formie spray’u SunVi w formie spreju. Jest on niezwykle wygodny w użyciu, a jego ergonomiczna dysza pozwala na aplikację podjęzykową. Czas aplikacji jest skrócony do jednego precyzyjnego psiknięcia. Dodatkowo stosując spray SunVi, można mieć pewność, że zaaplikowana dawka jest równa tej podanej na opakowaniu. Takiej pewności nie można mieć, stosując kapsułki twist-off. Sposób ich podania jest kłopotliwy. Część suplementu może się przykładowo rozlać. Jednak znacznie poważniejszym problemem jest ryzyko zakrztuszenia. Kapsułka twist-off może się wyślizgnąć z palców zarówno podczas samodzielnej aplikacji, jak i podawania jej dziecku czy osobie starszej. Bardzo złym pomysłem jest także wysysanie lub rozgryzanie kapsułki. Nie powinno się też rozpuszczać witaminy D3  np. w kaszce czy mleku. Istnieje bowiem ryzyko, że jeśli dziecko nie zje całej podanej porcji posiłku nie otrzyma też całej rozpuszczonej w nim dawki witaminy D3.

CZYTAJ  Dziecinnie prosta aplikacja witaminy D, czy to możliwe?

Różnice wchłanialności suplementów z witaminą D

Podstawową kwestią jest zastosowany nośnik witaminy. W przypadku witaminy D musi być to tłuszcz. Nośnikiem w suplementach mogą być różne oleje. Najlepiej jednak wybrać ten, w którym zastosowano oliwę z oliwek. Głównym jego składnikiem jest kwas oleinowy, który jest znany jako promotor przejścia przez śluzówkę. Zastosowanie oliwy w suplementach z witaminą D3 umożliwia szybkie i całkowite wchłonięcie zaaplikowanej dawki. Dodatkowo wybranie suplementu z dyszą i w składzie opartym na bazie oliwy z oliwek pozwala na osiągnięcie najlepszego efektu suplementacji.

Literatura:

  1. An Overview on: Sublingual Route for Systemic Drug Delivery Patel Nibha, K., Pancholi, S.
  2. REVIEW ARTICLE ON SUBLINGUAL ROUTE DRUG DELIVERY SYSTEM Patil Vaishali, A., Darekar, A. B., Saudagar, R.B.
  3. Sublingual mucosa as a route for systemic drug delivery Narang, N., Sharma J.
  4. Vitamin D and the digestive system Stumpf, W.E.
  5. The clinical effect of vitamin D supplementation combined with grass-specific sublingual immunotherapy in children with allergic rhinitis. Jerzyńska, J., Stelmach W., Rychlik, B., Lechańska J., Podlecka, D., Stelmach, I.
  6. Patel V. et al. Advances in oral transmucosal drug delivery. J.Control.Release 153 (2011) 106-116.
  7. Hearnden V. et al. New developments and opportunities in oral mucosal drug delivery for local and systemic disease. Adv.Drug.Del.Rev 64 (2012) 16-28.

Powiązane posty