Witamina D a skurcze mięśni

mężczyzna ze skurczem łydki biegający po plaży
0
Udostępnij

Skurcze są wyjątkowo bolesne i uciążliwe, a szczególnie te pojawiające się nocą. Skurcze dotyczą zarówno osób aktywnych fizycznie, jak i tych, które ćwiczenia wykonują sporadycznie. Najczęściej te uciążliwości są związane z deficytem witamin i minerałów w organizmie. Czy witamina D jest jednym z tych składników?

Jak wygląda praca mięśni?

Podczas jakiegokolwiek ruchu mięśnie na przemian naciągają się i rozluźniają. Praca tych szkieletowych jest w pełni przez nas kontrolowana. Jednak czasami dochodzi do niekontrolowanego spięcia nazywanego spazmem lub bezwiednym skurczem mięśnia. Nieodłącznym elementem spięcia jest uczucie przeszywającego bólu, który ustępuje najczęściej w ciągu minuty po wykonaniu kilku ruchów kończyną. W niektórych przypadkach może trwać nawet kilka lub kilkanaście minut. Wtedy niezbędne jest wykonanie masażu. Najczęściej spotykaną dolegliwością są skurcze łydek.

CZYTAJ  Witamina D w diecie osób aktywnych fizycznie

Jakie są przyczyny skurczy mięśni?

Przyczyną skurczy są nadmiernie pobudzone nerwy. To one stymulują mięśnie podczas ruchu, a gdy są pobudzone mogą powodować bezwiedny skurcz mięśnia. Nadmierne pobudzenie nerwów może być wynikiem uszkodzenia nerwu lub mięśnia. Przyczyną skurczu może być również odwodnienie, niedobór witamin i minerałów, przyjmowanie leków na astmę, chorobę Alzheimera i chorobę Parkinsona, a także problemy z krążeniem oraz długotrwałe trzymanie kończyny w jednej pozycji i utrudniony dopływ krwi.

Dlaczego warto suplementować witaminę D3 przy skurczach?

Witamina D wykazuje szerokie spektrum działania w organizmie. Z tego względu również przy problemach z skurczami należy zwrócić uwagę na jej poziom w organizmie. W badaniach naukowych wykazano, że pozytywnie wpływa na funkcjonowanie zarówno układu nerwowego, jak i mięśniowego. Utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D (25(OH)D3) w surowicy krwi pozwoli uniknąć nadmiernego pobudzenia nerwów oraz usprawni pracę mięśni. Dodatkowo poprzez jej wpływ na układ sercowo-naczyniowy mięśnie będą lepiej zaopatrzone w witaminy i minerały, co również poprawi ich pracę.

CZYTAJ  Witamina D – witamina życia?

Ryzyko skurczy wzrasta również w chorobach neurodegeneracyjnych. W ich przebiegu niedobory witaminy D są powszechne, dlatego warto wprowadzić suplementację jako element dodatkowy do leczenia.

W organizmie wiele układów jest ze sobą powiązanych, a oddziaływania między nimi są bardzo złożone. Z tego względu omawiana wyżej witamina D może jednocześnie wpływać na wiele z nich, nawet na te, które nie są z nią bezpośrednio związane.

Literatura:
  1. Rola witaminy D w chorobach ośrodkowego układu nerwowego,
    Jan K. Nowak, [w:] Neuropsychiatria i Neuropsychologia 2012; 7, 2: 85–96
  2. Marcinowska-Suchowierska M., Walicka M., Tałałaj M., Horst-Sikorska W., Ignaszak-Szczepaniak M., Sewerynek E., Suplementacja witaminy D u ludzi dorosłych – wytyczne, [w:] Postępy Nauk Medycznych 2/2010.
  3. Okurowska-Zawada B., Kułak W., Sienkiewicz D., Paszko-Patej G., Rola witaminy D w schorzeniach układu nerwowego pacjentów w wieku rozwojowym, [w:] Otto-Buczkowska E. (red.), Pediatria – co nowego?, Cornetis, Wrocław 2007.
  4. Płudowski P., Karczmarewicz E., Czech-Kowalska J., Kryśkiewicz E., Skorupa E., Dobrzańska A., Gruszfeld D., Łukaszkiewicz J., Lorenc R. S., Nowe spojrzenie na suplementację witaminą D, [w:] Standardy Medyczne Pediatria, 6/2009.

Powiązane posty