Witamina D w chorobach tarczycy

witamina D i tarczyca
1+
Udostępnij

Częstotliwość diagnozowania schorzeń związanych z tarczycą stałe rośnie. Najczęściej dotyczy ona kobiet, jednak wzrost liczby przypadków obserwuje się również u mężczyzn. Gdy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo dochodzi do rozregulowania pracy całego organizmu. Według najnowszych doniesień nie tylko jod wpływa na funkcjonowanie tarczycy. Część dolegliwości i chorób można powiązać z niedoborami witaminy D3.

Tarczyca – funkcje i choroby

Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za wydzielanie hormonów, które wpływają na gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu. Hormony wydzielane przez trzustkę to trójjodotyronina (T3), tyroksyna (T4) i kalcytonina. Aby były one wydzielane prawidłowo potrzebne jest utrzymanie prawidłowego poziomu jodu w organizmie.

CZYTAJ  Do czego potrzebna jest witamina D?

W wyniku zaburzeń ich pracy może dojść do wystąpienia nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Nadczynność wiąże się ze zwiększeniem tempa metabolizmu, co objawia się gwałtowną redukcją masy ciała, podniesioną temperaturą, problemami z nadmierną ilością wypróżnień, pogorszeniem stanu paznokci, drżeniem kończyn, a nawet wytrzeszczem oczu. Znacznie częściej diagnozuje się niedoczynność, która wiąże się ze słabszą pracą gruczołu oraz szybkim przyrostem masy ciała, niedociśnieniem, bólami stawów i kręgosłupa, zaparciami, wysokim stężeniem cholesterolu, gorszą kondycją włosów, a nawet depresją.

Inne schorzenia związane z tarczycą to choroba Hashimoto, wole gazowane oraz nowotwór.

witamna D i tarczyca

Witamina D w chorobach tarczycy

Za stany zapalne tarczycy odpowiada choroba Hashimoto. Naukowcy udowodnili, że są one związane dodatkowo z uszkodzeniami genu regulującego funkcje witaminy D3. Równocześnie powiązano niedobory kalcytriolu z osłabieniem układu immunologicznego i zwiększeniem ryzyka autoimmunologicznego zapalenia trzustki. Aż 92% osób ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto ma niedobory kalcytriolu. Suplementacja zalecana jest nie tylko jako działanie prewencyjne, ale również jako mające na celu złagodzenia objawów i zmniejszenia aktywności choroby. W pracach badawczych zaobserwowano również, że niedobory witaminy D3 zwiększają częstość występowania wola guzowatego i raka tarczycy. W poważnych problemach z tarczycą rozważa się całkowite usunięcie gruczołu. W takich przypadkach konieczne jest przyjmowanie tabletek do końca życia. W tym również suplementów z witaminą D.

CZYTAJ  Jak wybrać najlepszy preparat z witaminą D?

Aktualnie jest coraz więcej zwolenników teorii mówiącej, że leczenie hormonalne w chorobach tarczycy powinno łączyć się z wyrównaniem niedoborów witaminy D3. W przypadku zbyt niskiego jej stężenia. nawet pomimo prawidłowych stężeń, hormony nie spełniają swoich funkcji. Wynika to z faktu, że witamina D jest niezbędna do ich aktywacji. W niektórych przypadkach można nawet zrezygnować z przyjmowania hormonów po wyrównaniu stężeń kalcytriolu.

CZYTAJ  Wpływ niedoborów witaminy D na choroby układu pokarmowego

Część naukowców uważa, że osoby z niedoczynnością tarczycy powinny doprowadzić poziom D3 powyżej 50 ng/ml (optymalne wartości według nom obowiązujących w Polsce to 30-50 ng/ml). Przy tak wysokich stężeniach obserwuje się znaczną poprawę zarówno wyników badań, jak i samopoczucia chorych.

Literatura:
 1. G. Tamer, S. Arik, I. Tamer, D. Coksert: Relative vitamin D insufficiency in Hashimoto’s thyroiditis. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21751884
 2. EE. Mazokopakis, DA. Kotsiris: Hashimoto’s autoimmune thyroiditis and vitamin D deficiency. Current aspects. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24563883
 3. K. Łacka, A. Maciejewski: Vitamin D in the etiopathogenesis of autoimmune thyroiditis https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23894780
 4. Joan M. Lappe, Dianne Travers-Gustafson, K. Michael Davies, Robert R. Recker, Robert P. Heaney: Vitamin D and calcium supplementation reduces cancer risk: results of a randomized trial.
  http://ajcn.nutrition.org/content/85/6/1586.full
 5. Jennifer Warner: Vitamin D May Cut Pancreatic Cancer.
  http://www.webmd.com/cancer/pancreatic-cancer/news/20060912/vitamin-d-cut-pancreatic-cancer#1
 6. ED. Gorham, CF. Garland, FC. Garland, WB. Grant, SB. Mohr, M. Lipkin, HL. Newmark, E. Giovannucci, M. Wei, MF. Holick: Optimal vitamin D status for colorectal cancer prevention: a quantitative meta analysis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17296473
 7. A. Ascherio, KL. Munger, KC. Simon: Vitamin D and multiple sclerosis.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20494325
 8. Rajalingham Sakthiswary, Azman Ali Raymond: The Clinical Significance of Vitamin D in Systemic Lupus Erythematosus: A Systematic Review.
  http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0055275

Powiązane posty