Witamina D w leczeniu depresji

mężczyzna wyglądający przez okno
0
Udostępnij

Zdecydowana większość osób, jeśli już myśli o witaminie D, to kojarzy ją z wpływem na kości. Dla takich osób niedobory witaminy D wiążą się wyłącznie z ryzykiem osteoporozy i łamliwością kości u dzieci. Jednak w naszym organizmie nic nie jest takie proste. Wszystkie witaminy, składniki mineralne i związki prozdrowotne dostarczane z żywnością lub w postaci suplementów wykazują szerokie spektrum działania na wiele funkcji organizmu. Nie inaczej jest w przypadku witaminy D. W ostatnim czasie naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na korelację między niedoborami witaminy D a występowaniem i zaostrzeniem depresji.

Niedobory witaminy D a depresja

Zbyt niskie stężenia witaminy D w ustroju powiązano już z wieloma schorzeniami m.in.: z osteoporozą, cukrzycą, chorobami serca, nowotworami, jaskrą czy chorobami neurodegeneracyjnymi. Coraz częściej mówi się o wpływie niedoboru cholekalcyferolu na występowanie depresji. Mechanizm nie jest jeszcze do końca zbadany i zrozumiany. Nie wiemy czy jego niedobór powoduje depresję czy też depresja wpływa na obniżenie produkcji witaminy D. Jednak zależność jest wyraźna. Lekarze najwięcej przypadków depresji diagnozują w okresie wiosennym, a szczególnie w kwietniu. Podczas zimy, gdy synteza skórna witaminy D jest niemożliwa powszechnie stwierdza się niedobory witaminy D. Z tego względu zalecana jest suplementacja od września do kwietnia. W badaniu opublikowanym przez naukowców z kliniki Mayo stwierdzono, że niedobór witaminy D zwiększa ryzyko depresji, zwłaszcza u osób z nawracającą depresją kliniczną. W badaniu wzięło udział blisko 12600 osób, a spośród nich 12,4% miało w przeszłości zdiagnozowaną depresję. U prawie 51% wszystkich badanych stwierdzono niedobory witaminy D. Dodatkowo osoby z historią depresji i wyższymi stężeniami witaminy D wykazywały mniejsze ryzyko jej nawrotu. Badania wykazują również, że ryzyko depresji jest większe u osób z nadwagą i otyłych. Jest to związane z gorszym wykorzystywaniem witaminy D przez organizmy tych osób. Z tego względu ustalono dodatkowe zalecane dawki dobowe dla osób, których masa ciała jest wyższa niż powinna.

CZYTAJ  Witamina D w kroplach, tabletkach, czy spray'u?

Witamina D a leczenie depresji

Podczas krótkiego, trzymiesięcznego eksperymentu w Bayhealth Medical Center w Dover trzem kobietom z głęboką depresją podawano witaminę D. Każda z nich miała stwierdzony jej niedobór. Na czas trwania eksperymentu nie zmieniono leczenia farmakologicznego ani innych aspektów życia kobiet. Po wyznaczonych trzech miesiącach kobiety zostały ponownie przebadane. U wszystkich zaobserwowano poprawę nastroju i złagodzenie objawów. W przypadku dwóch kobiet stwierdzono łagodną depresję, a u trzeciej minimalną. Podczas badania posługiwano się skalą Becka, która wyróżnia 4 stopnie depresji: minimalną, łagodną, umiarkowaną i głęboką.  Otrzymane wyniki sugerują, że zniwelowanie niedoborów witaminy D może być jednym z elementów leczenia depresji. Wyrównanie ich poprzez ekspozycję na działanie promieni słonecznych jest procesem powolnym, dlatego konieczna jest suplementacja.

CZYTAJ  Czym grozi awitaminoza i hiperwitaminoza witaminy D?
Literatura:
  1. Castro FD, Magalhães J, Carvalho PB et al.: Lower levels of vitamin D correlate with clinical disease activity and quality of life in inflammatory bowel disease. Arq Gastroenterol 2015 Dec; 52(4): 260-265.
  2. Grygiel-Górniak B, Puszczewicz M: Witamina D – nowe spojrzenie w medycynie i reumatologii. Postępy Hig Med Dosw (online) 2014; 68: 359-368.
  3. Jorde R, Sneve M, Figenschau Y et al.: Effercts of vitamin D supplementation on symptoms of depression in overweight and obese subjects: randomized double blind trial. Journal of Internal Medicine 2008 Dec; 264(6): 599-609.
  4. Mayo Clinic Proceedings. 2011;86:1050-1055. Medscape News March 2012
  5. Sobstyl M, Tkaczuk-Włach J, Sobstyl J, Jakiel G: Witamina D – moda czy rzeczywiste korzyści? Przegląd Menopauzalny 2013; 4: 363-367.

Powiązane posty