Witamina D w leczeniu łuszczycy

kobieta z podrapaną ręką
0
Udostępnij

Łuszczyca jest najczęściej występującym schorzeniem dermatologicznym. Jest dość uciążliwa, może występować na całym ciele, a objawy jej towarzyszące są bardzo różnorodne. Istnieje wiele metod leczenia łuszczycy,  jednak nie wszystkie są skuteczne. Coraz częściej stosowaną nowością są preparaty z witaminą D. Okazuje się, że jest ona skuteczna w leczeniu i zapobieganiu nawrotowi zmian.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest niezakaźną chorobą zapalną ze skłonnością do nawrotów. Wyróżnia się dwa typy: I – młodzieńczy oraz II- dorosłych. Typ I łuszczycy występuje między 20 a 40 rokiem życia, najczęściej jest dziedziczony i charakteryzuje się ostrym przebiegiem odpornym na leczenie.  Typ II występuje po 40 roku życia, daje łagodniejsze objawy i nie jest dziedziczony. Jednakże zmiany mogą dotyczyć skóry, paznokci lub stawów. Najbardziej narażonymi miejscami są kolana, łokcie, skóra głowy, pachwiny, lędźwie. Najczęściej ma ona postać wyprysku, liszaju, a nawet grzybicy.  W ciężkich do zdiagnozowania przypadkach lekarz może zlecić biopsję zmian skórnych. W przypadku paznokci łuszczyca objawia się wgłębieniami, nadmiernym rogowaceniem podpaznokciowym oraz rozwarstwianiem się płytek. Łuszczyca w postaci stawowej objawia się bólami oraz stanem zapalnym co może prowadzić nawet do ich zwyrodnienia.

CZYTAJ  Piękna skóra dzięki witaminie D

Czynniki wywołujące łuszczycę

Mimo badań wiele kwestii jest niejasnych. Nie ma stuprocentowej pewności co wywołuje łuszczycę. Wiadomo, że mogą się do tego przyczynić czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Możliwe było określenie jakie czynniki zaostrzają lub przyczyniają się do nawrotu choroby. Są nimi:

 • ostre oraz przewlekłe infekcje – zarówno bakteryjne, jak i wirusowe,
 • silne leki takie jak antybiotyki, leki przeciwmalaryczne oraz leki blokujące receptory, B-adrenergiczne,
 • stres,
 • urazy oraz podrażnienia skóry – związane z drapaniem, szorowaniem, lub szczotkowaniem skóry,
 • długie i intensywne stosowanie preparatów maściowych oraz ich mocne wcieranie,
 • stosowanie preparatów sterydowych.

kobieta smarująca się kremem

Leczenie łuszczycy

Leczenie jest dostosowywane do wielkości oraz nasilenia wykwitów i zmian skórnych.

CZYTAJ  Jak długo można suplementować witaminę D?

Łuski pokrywające zmianę skórną uniemożliwiają wchłanianie substancji leczniczych, dlatego początkowym etapem leczenia jest ich usunięcie poprzez stosowanie maści złuszczających. Lekarz prowadzący decyduje o zastosowanej metodzie uwzględniając inne schorzenia współistniejące. Do najczęściej stosowanych preparatów należy cygnolina, preparaty dziegciowe, kortykosteroidy, pochodne witaminy D3. Poniższa tabela przedstawia skuteczność oraz występowanie objawów ubocznych różnych preparatów stosowanych w leczeniu łuszczycy.

SKUTECZNOŚĆ REMISJE OBJAWY UBOCZNE
preparaty keratoliczne

+

+

+

antralina (cygnolina)

++

++

++

preparaty dziegciowe

++

++

+

kortykosteroidy miejscowe
słabe

+

+

+

średnie

+

++

++

silne

+++

++

+++

preparaty natłuszczające

+

+

+

pochodne witaminy D3

++

+++

+

Skuteczność: + – umiarkowana, ++ – średnia, +++ – duża

Remisje: + – do miesiąca, ++ – do trzech miesięcy, +++ – ponad trzy miesiące

Objawy uboczne: + – małe, ++ – średnie, +++ – duże

Źródło: Borzęcki A., Praktyczne wskazówki rozpoznawania i leczenia łuszczycy. Medycyna Rodzinna 1/2000, s. 2-4

Witamina D a łuszczyca

U osób z łuszczycą powszechne są niedobory witaminy D. Z tego względu jednym z elementów leczenia jest przyjmowanie preparatów witaminowych w celu uzupełnienia niedoborów. Jest to praktyka coraz częściej stosowana ze względu na bezpieczeństwo i brak skutków ubocznych. O ile pacjent przestrzega ustalonych przez lekarza dawek witaminy D. W trakcie oraz po zakończeniu kuracji suplementami z witaminą D obserwuje się zahamowanie rozprzestrzeniania się zmian oraz lepsze samopoczucie pacjentów. W terapii łuszczycy coraz częściej stosuje się również maści zawierające pochodne witaminy D3 (kalcipotriol, kalcytriol). Są one wygodne w stosowaniu. Podczas przyjmowania preparatów z witaminą D nie stosuje się maści z jej pochodnymi i odwrotnie. Jest to związane z ryzykiem nadmiernej kumulacji witaminy w organizmie. Zarówno witamina D w postaci suplementu, jaki i w postaci maści powinna być stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza.

CZYTAJ  Do czego potrzebna jest witamina D?
Literatura:
 1. Borzęcki A., Praktyczne wskazówki rozpoznawania i leczenia łuszczycy. Medycyna Rodzinna 1/2000, s. 2-4
 2. Kowzan-Korman A. Łuszczyca – etiologia i leczenie. Now Lek 2003; 72:223-227.
 3. Szepietowski J, Reich A. Co nowego w diagnostyce i terapii w dermatologii? Top Medical Trends 2007; 2:160-167.
 4. Szepietowski J, Adamski Z, Chodorowska G i wsp. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego dotyczące stosowania leków biologicznych w łuszczycy zwyczajnej i stawowej (łuszczycowym zapaleniu stawów). Przegląd Dermatologiczny 2010; 97:1-13.
 5. Wielowieyska-Szybińska D, Wojas-Pelc A. Przebieg i postępowanie w łuszczycy zwykłej. Postępy Dermatologii i Alergologii. 2012; 29:123-7.

Powiązane posty