Dlaczego kobiety planujące ciążę powinny suplementować witaminę D?

witamina D w planowaniu ciąży
1+
Udostępnij

Ciąża to dla wielu kobiet upragniony stan, który umożliwi spełnienie marzenia o potomstwie. Aby wszystko przebiegło prawidłowo i bez zbędnych zmartwień, warto przygotować do ciąży zarówno siebie, jak i organizm. Większość kobiet zdaje sobie sprawę z konieczności suplementacji kwasu foliowego, niestety niewiele z nich wie, że witamina D również powinna być suplementowana w tym okresie. Jaką rolę pełni witamina D w planowaniu ciąży?

Aktualnie wiek kobiet zachodzących w ciążę cały czas wzrasta. Coraz późnej decydują się one na pierwsze dziecko. Wraz z wiekiem w organizmie zachodzi wiele zmian, które wręcz wymuszają konieczność lepszego przygotowania do ciąży niż w przypadku młodych kobiet, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia. Dbałość o prawidłowe poziomy witamin i minerałów nie tylko zwiększy prawdopodobieństwo zapłodnienia, ale również zmniejszy ryzyko ewentualnych powikłań lub chorób zarówno u przyszłej mamy, jak i u nienarodzonego dziecka.

CZYTAJ  Suplementacja witaminy D dla kobiet w ciąży i karmiących mam

Witamina D w planowaniu ciąży

Udowodniono, że kobiety z prawidłowym stężeniem aktywnych metabolitów witaminy D mają większe szanse na implantację zarodka oraz utrzymanie ciąży. Stwierdzono również, że witamina D korzystnie wpływa na dojrzewanie komórek jajowych oraz jakość zarodków. Utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D pozytywnie wpływa również na regulację gospodarki hormonalnej. W przypadku przyszłych mam należy zwrócić uwagę na ilość progesteronu, estradiolu oraz estronu.

Jednym z zaleceń na czas starania się o potomstwo jest redukcja masy ciała w przypadku nadwagi i otyłości. Nadmiar kilogramów sprawia, że witamina D jest gorzej wykorzystywana i często mimo przyjmowania suplementów jej poziom jest zbyt niski. Równocześnie będzie to wpływało na zachwianie stężeń hormonów, co dodatkowo może utrudnić zajście w ciążę.

Z jakim wyprzedzeniem należy rozpocząć suplementację witaminą D?

Według ogólnych wytycznych kobiety na około 6 miesięcy przed planowaną ciążą powinny zmienić tryb życia, szczególnie dbać o jakość spożywanej żywności, zwiększyć aktywność fizyczną oraz suplementować witaminę D i kwas foliowy. Ze względu na indywidualne uwarunkowania i/lub działanie czynników zewnętrznych czas suplementacji potrzebny do osiągnięcia prawidłowych stężeń witaminy może być dłuższy lub krótszy. Warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednią dawkę witaminy D. W tym roku przeprowadzone zostało interesujące badanie sprawdzające skuteczność suplementacji witaminą D u młodych, zdrowych Polek. U wszystkich stwierdzono niedostateczne stężenie witaminy D w organizmie. Średnie stężenie wyniosło 16,56 ng/ml (zalecenia informują, że optymalne stężenie to 30-50 ng/ml).

CZYTAJ  Jak witamina D wpływa na płodność?

Stężenia witaminy D oznaczano następnie co miesiąc przez okres 3 miesięcy suplementacji. Z każdym kolejnym pomiarem stwierdzano wzrost stężenia witaminy D w surowicy krwi. Po 3 miesiącach grupa z najniższymi wyjściowymi wartościami osiągnęła poziomy uznawane za optymalne. Badanie to potwierdza konieczność wcześniejszego rozpoczęcia suplementacji przed ciążą, aby w momencie zapłodnienia wartości były już na optymalnym poziomie. Szczególnie że – podkreślmy to jeszcze raz – niedobory witaminy D stwierdzono u wszystkich kobiet biorących udział w omówionym badaniu.

 

Literatura:
  1. Sygnowska E., Waśkiewicz A., Rola suplementacji w uzupełnianiu niedoborów witamin i składników mineralnych w diecie Polaków, objętych badaniem WOBASZ. Bromat Chem Toksykol 2008; 41(3): 339-389.
  2. Wickiewicz D., Zimmer M., Otyłość a problem niepłodności u kobiet. Perinatol Neonatol Ginekol 2008; 1(2): 138-140
  3. Wądołowska L., Problemy żywieniowe kobiet w wieku rozrodczym [w:] Żywienie człowieka a zdrowie publiczne, red. Gawęcki J., Roszkowski W., Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 2009, 228-230.
  4. Szponar L., Żywieniowe czynniki ryzyka zagrażające zdrowiu kobiet w wieku prokreacyjnym w Polsce. Perinatol Neonatol Ginekol 2013; 6(3): 141-151.
  5. Sewerynek E., Cieślak K., Janik M., Gowin E., Stuss M., Ocena stężenia witaminy D u młodych zdrowych kobiet – skuteczność suplementacji witaminą D. Endokrynologia Polska 2017; 5(68): 533-540.

Powiązane posty