Witamina D jako czynnik przyśpieszający rehabilitację i regenerację

witamina d w rehabilitacji i regeneracji
0
Udostępnij

Jaką rolę pełni witamina D w rehabilitacji i regeneracji? Regeneracja organizmu u osób aktywnych ma kluczowe znaczenie dla osiąganych wyników i postępów.  Jest tak samo ważna jak trening i wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Regeneracja nie dotyczy wyłącznie osób wysportowanych. Codzienne życie w biegu jest również wyzwaniem dla organizmu, a bez prawidłowej regeneracji nie będzie on w stanie funkcjonować na najwyższych obrotach przez cały czas. Wiadomo, że witamina D wspomaga proces regeneracji oraz dodatkowo skraca czas rehabilitacji po zabiegach i urazach.

Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje stale zachodzących procesów regeneracyjnych. Stres, używki, nadmierny wysiłek fizyczny, urazy, zabiegi chirurgiczne i inne czynniki zewnętrzne obciążają narządy wewnętrzne oraz układ nerwowy. Jeśli organizm nie będzie miał odpowiednich warunków do regeneracji, mogą pojawić się: ból, choroby, kontuzje oraz ogólne osłabienie organizmu. Z kolei kontuzje i urazy będą wiązały się z koniecznością rehabilitacji, która może okazać się żmudna i długotrwała, jeśli procesy regeneracyjne będą zaburzone.

Witamina D w rehabilitacji i regeneracji

Ze względu na obecność receptorów witaminy D (VDR) w komórkach całego ciała wykazuje ona szerokie spektrum działania. Stwierdzono, że suplementacja witaminą D poprawia struktury i funkcje tkanek oraz narządów poddawanych rehabilitacji. Dotyczy to układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowego, a także układu krążenia. Suplementacja przyśpiesza regenerację obwodowego układu nerwowego poprzez wpływ na zwiększenie liczby i średnicy nowopowstałych włókien nerwowych. Równocześnie przywraca do normy funkcje ośrodkowego układu nerwowego po urazach (np. po urazach rdzenia kręgowego).

CZYTAJ  Suplementacja witaminą D3 a poprawianie parametrów wydolnościowych

Kalcytriol wykazuje działanie ochronne wobec komórek tkanki chrzęstnej i kostnej, a także zmniejsza ich degradację. Jednocześnie obserwuje się zmniejszenie wyniszczania się chrząstki stawowej w chorobie zwyrodnieniowej oraz zwiększenie masy, gęstości oraz jakości kości. Poprzez aktywację receptora VDR kalcytriol zwiększa masę i siłę mięśni, a także poprawia ich jakość. Aktywne metabolity witaminy D wpływają pozytywnie na odpowiedź immunologiczną organizmu oraz ograniczenie wytwarzania cytokin prozapalnych, co pozwala na zwiększenie intensywności rehabilitacji u cierpiących na choroby reumatologiczne. Dodatkowo dzięki łagodzeniu zaburzeń nastroju witamina D korzystnie wpływa na psychikę pacjenta, co przekłada się na skuteczniejsze prowadzenie rehabilitacji. Dzięki swoim właściwościom witamina D może z powodzeniem wspomagać kompleksową rehabilitację w chorobach neurologicznych, ortopedycznych i reumatologicznych.

Wpływ suplementacji witaminą D na regenerację i rehabilitację

W badaniach naukowych zaobserwowano, że niedobór witaminy D wydłuża czas rehabilitacji aż o 19% w porównaniu z osobami, które mają prawidłowe jej stężenia. Dotyczy to procesów regeneracyjnych po operacjach, złamaniach kości i urazach mięśni. Poprawa parametrów jest szczególnie widoczna u osób, które przed rozpoczęciem suplementacji miały stężenia 25(OH)D we krwi poniżej 25 nmol/L. Powiązano również niedobór witaminy D  z występowaniem bólu przewlekłego np. migren, bóli reumatologicznych, fibromialgii czy bóli krzyża. Zmniejszenie dolegliwości bólowych wynika z działania przeciwzapalnego witaminy D. W badaniach naukowych wykazano również, że suplementacja witaminą D usprawnia proces regeneracji tkanki mięśniowej oraz wywiera pozytywny wpływ na stabilność posturalną. Udowodniono również efektywność suplementacji witaminą D po zabiegach. W połączeniu z odpowiednim zestawem ćwiczeń obserwowano szybsze osiąganie stabilności zarówno u pacjentów po zabiegu wykonanym w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, jak i na odcinku lędźwiowym.

CZYTAJ  Kiedy konieczna jest suplementacja witaminą D?

Suplementacja witaminą D wspiera codzienną regenerację organizmu oraz jest jednym z elementów kompleksowej i skutecznej rehabilitacji. Dzięki wielokierunkowemu działaniu aktywnych metabolitów witaminy D procesy regeneracyjne zachodzą szybciej i efektywniej, co korzystnie wpływa na pracę całego organizmu oraz skraca czas rehabilitacji.

Literatura:
  1. Girgis CM, Clifton-Bligh RJ, Turner N, Lau SL, Gunton JE. 2014. Effects of vitamin D in skeletal muscle: falls, strength, athletic performance and insulin sensitivity. Clinical endocrinology 80(2): 169-181.
  2. Grimnes G, Emaus N, Cashman KD, Jorde R. 2017. The effect of high-dose vitamin D supplementation on muscular function and quality of life in postmenopausal women – A randomized controlled trial. Clinical endocrinology.
  3. Księżopolska-Orłowska K., Pacholec A. Rola witaminy D w praktyce lekarza rehabilitacji medycznej.
  4. Srikuea R, Zhang X, Park-Sarge OK, Esser KA. 2012. VDR and CYP27B1 are expressed in C2C12 cells and regenerating skeletal muscle: potential role in suppression of myoblast proliferation. American journal of physiology Cell physiology 303(4): C396-405.

Powiązane posty