Zachowanie funkcji poznawczych w podeszłym wieku

para seniorów na łące
0
Udostępnij

Wraz z wiekiem ludzie mają mniej sił, są wolniejsi, często pogarsza się też pamięć. To nie jedyne dolegliwości, z jakimi zmagają się seniorzy – „zużyciu” ulegają również narządy wewnętrzne i ich układy. Prowadzi to do wystąpienia wielu chorób. Jednak najbardziej poważnymi są choroby neurodegeneracyjne. Najnowsze badania dowodzą, że odpowiedni poziom witaminy D zmniejsza ryzyko ich rozwoju.

Czym są choroby neurodegeneracyjne?

Dotyczą one najważniejszego narządu w naszym ciele, czyli mózgu. To on rozdziela zadania, odpowiada za pracę poszczególnych układów narządów, pokrótce warunkuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i wszystkich funkcji, w tym także funkcji poznawczych. U osób starszych bardzo często obserwuje się ich znaczny spadek – seniorzy mają problemy z pamięcią, szybkim kojarzeniem faktów czy z dedukcją. Neurodegeneracja polega na zwyrodnieniu komórek nerwowych, co uniemożliwia ich pracę. Prowadzi to do zaburzeń funkcjonowania nerwów i/lub pewnych obszarów mózgu. Najczęściej występujące choroby to choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona. Inne równie poważne i częste schorzenia to stwardnienie zanikowe boczne (ALS) oraz stwardnienie rozsiane.

CZYTAJ  Witamina D a obniżenie ryzyka rozwoju stwardnienia rozsianego

Czy witamina D zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym?

W najnowszych badaniach stwierdzono, że osoby u których zdiagnozowano jedną z chorób neurodegeneracyjnych lub mają wyraźne problemy z adaptacją i wykazują objawy otępienia mają niedobory witaminy D. Pozwala to wskazać cholekalcyferol (witaminę D) jako jeden z czynników zmniejszających ryzyko wystąpienia omawianych chorób.

CZYTAJ  Witamina D w chemoprewencji nowotworów

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Davis w Kalifornii i Uniwersytetu Rutgersa w Nowym Brunszwiku. Przebadali oni 382 osoby, których średnia wieku wynosiła 75 lat. Na podstawie próbek pobranych w latach 2002-2010 stwierdzili, iż u osób z otępieniem i łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych średnie poziomy witaminy D były zdecydowanie niższe u pozostałych pacjentów. Dodatkowo niedobory witaminy D wyraźnie wpływały na spadek pamięci epizodycznej oraz funkcji wykonawczych.

seniorzy układający puzzle

W jaki sposób witamina D wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób neurodegeneracyjnych?

Najprawdopodobniej jest to jej silne działanie antyoksydacyjne, które chroni komórki przed działaniem wolnych rodników oraz innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

CZYTAJ  Dlaczego seniorzy powinni suplementować witaminę D?

Należy pamiętać, że uszkodzenia komórek nerwowych są nieodwracalne, dlatego w przypadku omawianych chorób tak ważna jest profilaktyka. Kluczową kwestią jest uświadomienie nie tylko seniorów, ale również i osób młodych ponieważ niedobory witaminy D zaobserwowane są we wszystkich grupach wiekowych. Witaminę D powinny suplementować wszystkie osoby, a nie tylko te z grupy ryzyka. Chyba każdy z nas chce być seniorem pełnym życia, energii, mądrości, doświadczeń i wspomnień.

Powiązane posty